VRABČEK č. 7 – marec 2023

Milí malí a veľkí kamaráti,

v marci k nám prichádza jar a jar prišla aj do marcového čísla časopisu Vrabček.

Jarné slniečko vylákalo na prechádzku macka Blumka. Možno ste si práve pomysleli, že Blumko je zvláštne meno pre macka. Macko sa v skutočnosti volá Brumko, ale zatiaľ nevie správne vysloviť R. Našťastie, dostal od krtka Rudka dobrú radu. Chcete vedieť, akú? Prečítajte si príbeh Dobrá rada z rubriky Moje prvé čítanie.

Marec je Mesiac knihy a každý vie, že deťom sa páčia rozprávky. Aj vaša kamarátka Arielka pozná rozprávky. Určite lepšie ako myška, ktorú stretla v knižnici. Verili by ste tomu, že myške sa najviac páčia rozprávky o kocúrovi v nohaviciach, o Snehulienke a siedmich holuboch, o troch mrkvičkách pre Popolušku alebo o zlatej chobotničke? Prečítajte si príbeh Arielka a rozprávky a budete sa čudovať ešte viac.

Niektorí z vás v časopise Vrabček možno preskakujú strany s počítacími a písmenkovými úlohami. Tentoraz sa však v týchto úlohách dozviete aj to, čo sa nezmestilo do rozprávok. Napríklad, že mama siedmich kozliatok vo voľnom čase trénuje futbalové družstvo, že Janko Hraško začal chodiť do školy a že Popoluškine holúbky pomáhajú na pošte pri triedení listov.

Milé deti, poznáte BRUM-BRUM tanec? BRUM-BRUM tanec, to je veda, vhodný je len pre medveďa. Ale môžete to skúsiť aj vy – vľavo nôžka, vpravo nôžka, brumkať pri tom treba troška. Viac sa dozviete z rozprávkového leporela Tanec.

Viete, aký je rozdiel medzi jahniatkami a bahniatkamiktorý oceán je najväčší a ako sa ryby pohybujú, keď nemajú nohyNa tieto a na ďalšie otázky vám odpovie kamarát Dinko, malý dinosaurus, ktorý sa, nevedno ako a nevedno prečo, ocitol v tomto svete.

Nezabudnite si vystrihnúť jarný budíčektancujúce medvede a rozprávkový domček. Poskladajte poprehadzovaný obrázok, vyriešte sudoku, uhádnite hádanky, vylúštite všetky krížovky, vyfarbite maľovanky a naučte sa aspoň jednu básničku. Napríklad túto od Jany Belašičovej.

Jana Belašičová

Nový účes

Hľadí ježko do zrkadla,
čuduje sa nemálo,
že mu perie z vankúšika
na pichliačoch zostalo.

Celú zimu na ňom driemal,
všetko sa raz zoderie,
preto teraz ježko nosí
na pichliačoch páperie.

časopis Vrabček marec 2023